10/03/2022

U Sberbank mají účty i bytová družstva. Vklady mohou přesáhnout sto tisíc eur.

Česká národní banka zahájila kroky směřující k odebrání bankovní licence banky Sberbank CZ. Situace se dotýká nejen jednotlivých domácností a jejich běžných účtů. Účty u Sberbank mají zřízené také družstva a společenství vlastníků jednotek (SVJ). 

„Snažíme se zmapovat situaci, kolik družstev nebo společenství vlastníků jednotek, která jsou našimi členy, tuto banku využívaly,“ říká Jan Vysloužil, předseda Svazu českých a moravských bytových družstev (SČMBD).

Svým členům v pondělí svaz rozeslal hromadný e-mail s prosbou o dodání informací o výši vkladů na účtech či výších závazků. „Úvěry nejsou tak velkým problémem. Problémem spíš bude, pokud budou mít družstva vyšší částky na termínovaných vkladech,“ zmiňuje Vysloužil.

Pojištěny jsou ze zákona pouze částky do 100 tisíc eur, to je v přepočtu zhruba 2,5 milionu korun. „Pokud má ovšem u Sberbank CZ celkově více než ekvivalent 100 tisíc eur, tedy v korunách více než 2,5 milionu korun podle dnešního kursu, stává se tato částka – částka přesahující 2,5 milionu korun – předmětem likvidace, tedy předmětem vypořádání pohledávek a závazků,“ vysvětluje hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Překročení hranice?

Malá společenství, což si lze představit jako dva vchody se třiceti nebo čtyřiceti byty, podle Vysloužila tuto hranici nejspíš nepřekročí. „Máme ale i společenství větší, kde je třeba 200 bytových jednotek. Pokud si dlouhodobě spoří do fondu oprav a mají například v plánu zateplit dům nebo novou střechu, tak skutečně může jít o částky vyšší než ekvivalent 100 tisíc eur,“ uvádí. 

Jan Vysloužil členům SČMBD doporučuje si okamžitě založit účet u jiné banky. „Je začátek března a začínají se posílat zálohy. Je nutné směřovat platby na účet jiné banky,“ zmiňuje Vysloužil.

Kolika družstev a SVJ se situace týká, možná nakonec zůstane otazníkem. „Naši členové nám odpovědět můžou, ale nemusí, takže vůbec netuším, kdy nám odpoví a zda nám vůbec odpoví. Nejsme nadřízený orgán, ale dobrovolné sdružení,“ uzavírá Vysloužil.


Zdroj: iDnes