PROBLEMATIKA ŘAS A PLÍSNÍ

 

V souvislosti s vlnou zateplování domů, která proběhla v minulých letech, stoupá počet objektů, kde je povrch fasády zasažen poměrně masivním růstem mikroorganismů. Toto se týká výhradně fasád, které nebyly chráněny fotokatalytickými nátěry. Takové napadení povrchu se může objevit již po pěti letech od dokončení zateplení a ve velmi krátké době se může stát vážným estetickým, zdravotním a finančním problémem, který je většinou z pohledu vlastníků domů neakceptovatelný.

Důvodů a příčin, proč dochází k masivnímu zařasení, je více. Jedná se o kombinaci vlivu okolního biopásma, strukturální porézní omítky a jejich chladného povrchu a nekvalitně provedené klempířské a zámečnické prvky na fasádě.

Řasy a plísně působí na povrch zateplených fasád zejména odpadními látkami vznikajícími při metabolické přeměně (jedná se především o slabé organické kyseliny a cukry), ale také nežádoucím vrůstáním do pórů materiálů, kde díky objemovým změnám mohou způsobit degradaci povrchové vrstvy.

Plísně patří k významným faktorům, které mohou velmi negativně ovlivnit zdraví člověka zejména z hlediska jejich podílu na vzniku celé řady alergických a mykotických onemocnění. Plísně při růstu produkují těkavé organické látky, některé z nich člověk vnímá jako plísňový zápach. Tyto látky mohou poškozovat sliznice dýchacích cest, dráždí oči, v nose a krku, způsobují bolesti hlavy a podráždění pokožky.


V případě zájmu o naše služby v oblasti odstranění řas a plísní nebo čištění a ochrany fasády nás neváhejte kontaktovat.

Problematika řas a plísníMáte zájem o více informací? Kontaktujte nás!