06/12/2023

Sanace fasád významného kostela v chorvatském Záhřebu

 

Sanace fasád kostela Františkánského kláštera v Záhřebu

V termínu září – listopad jsme se podíleli na rekonstrukci významné chorvatské památky Františkánského kláštera v Záhřebu, který prochází kompletní renovací interiérů i exteriérů. Kostel sv. Františka Assisi, chorvatsky "Crkva sv. Franje Asiškog" byl postaven ve 13. století. Je považován za jednu z nejlepších františkánských staveb ve střední Evropě. Kostel je zasvěcen svatému Františkovi a tomu odpovídá také výzdoba interiéru, kde je hojně zobrazován tento světec.

Naše společnost zajišťovala sanace a ochranné nátěry na fasádách kostela, který je součástí zmíněného kláštera v centru hlavního města Chorvatska.

K ochraně památky jsme použili fotokatalytický nátěrový systém AlgaClean, který je přímo určený na tento typ povrchů. Práce probíhaly na etapy v úzké spolupráci s chorvatskými památkáři a konzervátory. Bylo nutné důsledně dodržet veškeré technologické postupy a přistupovat k takto významné památce s nejvyšší opatrností. Hlavním dodavatelem stavby je významná chorvatská stavební firma Spegra, se kterou spolupracujeme již několik let.

Těší nás, že jsme se mohli podílet na údržbě kulturního dědictví v Chorvatsku a věříme, že naše technologie a služby najdou uplatnění i na dalších významných objektech v zahraničí.

Sanace fasád významného kostela v chorvatském Záhřebu