Sanace památkově chráněné sochy v Indii

17/08/2022

Sanace památkově chráněné sochy v Indii

Úspěšná sanace památkově chráněné sochy mahárádži Chamaraja Wodeyar v areálu botanické zahrady Lalbagh v Bengaluru


Společnost PRAGOTHERM, servis fasád s.r.o. ve spolupráci se sesterskou firmou AlgaClean India byli zástupci vlády státu Karnátaka požádáni o sanaci pomníku 23. mahárádži království Mysore, který se nachází v areálu botanické zahrady Lalbagh v jihoindickém městě Bengaluru.

Celý památník je vysoký více než 7 metrů a podstavec měří 5,5 x 4,5 metru. Naším úkolem bylo zhodnotit stav monumentu a navrhnout vhodné technické řešení. Socha byla pokryta nejen řasami a plísněmi, ale také vzdušnými nečistotami a zbytky barvy.

K sanaci, čištění a ochranným antibakteriálním nátěrům jsme použili výrobky od firmy Weber a Smart Coatings. Pro ochranu povrchů jsme zvolili výrobek AlgaClean Stone, určený na ochranu přírodního kamene proti růstu mikroorganismů. Celá realizace byla ostře sledována nejen vedením botanické zahrady, ale také zástupci několika indických univerzit. Cílem bylo představit technologie AlgaClean vhodné k ochraně a konzervaci památkových objektů v Indii a zároveň demonstrovat efekt fotokatalytických nátěrů.