TESTOVÁNÍ OCHRANNÝCH NÁTĚRU NA KATEDRÁLE V ZÁHŘEBU

03/08/2020

TESTOVÁNÍ OCHRANNÝCH NÁTĚRU NA KATEDRÁLE V ZÁHŘEBU

V červenci letošního roku byl PRAGOTHERM, servis fasád s.r.o. spolu se sesterskou výzkumnou organizací Smart Coatings s.r.o. přizván k účasti na údržbě jedné z nejdůležitějších chorvatských památek, Katedrály nanebevzetí panny Marie v Záhřebu. Tento památkový objekt čelí nejen přírodním živlům, jako je zemětřesení, které ho letos 22. března velmi poškodilo, ale také masivnímu zařasování fasád.

Katedrála po zemětřesení          Katedrála po zemětřesení        Zařasené zábradlí na katedrále

Katedrála po zemětřesení                                                                                       Zařasené zábradlí na katedrále

Pragotherm zde aplikoval speciální fotokatalytické nátěry Algaclean, které vyvíjí ve spolupráci s Technickou univerzitou v Liberci. Jedná se o unikátní nátěrové systémy, které poskytuje na povrchu vápencových a travertinových fasád ochranu proti řasám a plísním. „Další mimořádnou vlastností tohoto nátěrového systému je ochrana přírodního kamene před působením kyselých dešťů, kvůli kterým dochází ke sprašování a degradaci travertinu, ze kterého je tato vzácná památka postavena,“ upřesňuje technický ředitel Michal Bareš.

Aplikace fotokatalytických nátěrů na Katedrále v Záhřebu      Aplikace fotokatalytických nátěrů na Katedrále v Záhřebu

Aplikace fotokatalytických nátěrů na Katedrále v Záhřebu

Díky spolupráci s chorvatským institutem IGH v Záhřebu jsme byli doporučeni jako odborníci na problematiku řas a plísní na fasádách, se kterými se při rekonstrukci katedrály město Záhřeb potýká. „Se Sdružením pro obnovu záhřebské katedrály jsme podepsali memorandum, kde se obě strany dohodly na dlouhodobé spolupráci při údržbě fasád katedrály,“ doplňuje Michal Bareš.

Základy katedrály byly postaveny již v 11. století a od roku 1990 se katedrála neustále rekonstruuje. Účast českých firem a Liberecké univerzity na rekonstrukci se dá považovat za velký úspěch českého výzkumu. „Velmi si ceníme spolupráce s firmou PRAGOTHERM, servis fasád, která výsledky výzkumu přenáší do praktického využití při ochraně historických památek v Evropě,“ říká vedoucí laboratoře aplikované fotokatalýzy liberecké univerzity Michaela Jakubičková. Záhřebská katedrála je největší a nejvyšší kulturně-historickou památkou v Chorvatsku. Ročně katedrálu navštíví více než milion návštěvníků.

PRAGOTHERM, servis fasád aktivně působí na chorvatském trhu několik let. „Spolupracovali jsme na řešení ochrany fasád několika dalších významných památek v oblasti Dalmácie. Bylo pro nás velkou ctí spolupracovat na údržbě Diokleciánově paláce ve Splitu a katedrály Sv. Štěpána na ostrově Hvar. Postupně se nám daří získávat důvěru chorvatských památkářů. Čeká nás ještě hodně úsilí a práce, ale považujeme se za vizionáře, kteří věří v českou vědu a šikovnost,“ doplňuje jednatel Pragothermu Radek Kubálek.

Diokleciánův palác ve Splitu (zdroj: travelmag.cz)
Diokleciánův palác ve Splitu (zdroj: travelmag.cz)

 

Zdroj: https://stavba.tzb-info.cz/izolace-strechy-fasady/21134-ochrana-historickych-fasad-katedraly-nanebevzeti-panny-marie-v-zahrebu